Święto Konstytucji 3 Maja

za: www.powp.wp.mil.pl, 04.05.2023

3 maja br. Prawosławny Ordynariusz Wojskowy Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy (Pańkowski) wziął udział we wszystkich uroczystościach podczas centralnych obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

W dniu Święta Narodowego o godzinie 8:30 w Pałacu Prezydenckim Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wręczył akty mianowań generalskich oraz admiralskich ośmiu oficerom Wojska Polskiego. Następnie w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela zostało odprawione nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny. Kolejno w Sali Zamku Królewskiego w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował Stanisława Gebhardta – żołnierza AK i Szarych Szeregów, więźnia obozów koncentracyjnych, polityka, działacza emigracyjnego oraz Joannę Wnuk–Nazarową, kompozytorkę i dyrygentkę najwyższymi odznaczeniami państwowymi - Orderami Orła Białego.

W samo południe na warszawskim placu Zamkowym rozpoczęły się główne obchody święta z udziałem Wojska Polskiego oraz Służb Mundurowych.

W szeregu uroczystości zorganizowanych w Warszawie z okazji Narodowego Święta 3 Maja udział wzięli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wraz z małżonką, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, najwyżsi dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych, na czele z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałem Rajmundem Andrzejczakiem oraz przedstawiciele Służb Mundurowych. Obecni byli także parlamentarzyści, posłowie, goście z kraju i zza granicy oraz licznie przybyli turyści i obywatele naszego kraju. Prawosławnemu Ordynariuszowi Wojskowemu w tym dniu asystował Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. prot. mjr Tomasz Paszko.

We wrocławskich uroczystościach Święta Konstytucji 3 Maja wziął udział prawosławny kapelan Garnizonu Wrocław ks. ppor. Igor Habura.

Zachęcamy do obejrzenia cyklu krótkich filmów edukacyjnych poświęconych jednemu z najważniejszych w polskiej historii dokumentów – „Ustawy Rządowej w Imię Boga w Trójcy Jedynego…” »>KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ«<