Święto Poczajowskiej Ikony Matki Bożej w Opolu

Ks. Paweł Gocko, 08.08.2023

5 sierpnia 2023 roku w podziemiach rzymskokatolickiego kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła celebrowano prawosławną Boską Liturgię w dniu święta ku czci Poczajowskiej Ikony Matki Bożej. Jest to bowiem święto tutejszego Punktu Duszpasterskiego, będącego filią Parafii prawosławnej w Kędzierzynie-Koźlu. Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja abp Jerzy, ordynariusz Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, któremu towarzyszyli duchowni: ks. mitrat Stanisław (Eustachy) Strach, miejscowy proboszcz, ks. Vasyl Shubchynskyi, który wraz z proboszczem celebruje nabożeństwa w Opolu, ks. hieromnich Aleksander (Mokriszczew) z Krakowa, ks. hieromnich Jeremiasz (Pająk) z Sokołowska, ks. Paweł Gocko z Malczyc, ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz z Wrocławia oraz ks. diakon Andrzej Ważowski z Kędzierzyna-Koźla. Podczas nabożeństwa obecny był także proboszcz tutejszej Parafii rzymskokatolickiej, ks. Rudolf Świerc.

Po przeczytaniu fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (10, 38-42l 11, 27-28) Jego Ekscelencja zwrócił się ze słowem do licznie zgromadzonych wiernych. Władyka podkreślił wielkie znaczenie kultu Poczajowskiej Ikony Matki Bożej w polskich parafiach prawosławnych, a także nawiązał do historycznych więzi Ławry Poczajowskiej z polską Cerkwią, przypominając, że metropolita Dionizy (Waledyński) był jednym z przełożonych Ławry. Nawiązał także m. in. do treści wysłuchanego fragmentu Ewangelii, który słyszymy podczas każdego święta ku czci Bogurodzicy. Zwrócił uwagę na to, że słowa Chrystusa skierowane do Marty: „Troszczysz się i kłopoczesz tyloma sprawami, a potrzeba jednego” kierowane są również do nas. Często bowiem w okresie przedświątecznym troszczymy się najbardziej o materialne przygotowanie do święta, a wówczas samo duchowe spotkanie z Chrystusem może nam umknąć.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii Jego Ekscelencja serdecznie pozdrowił proboszcza, ks. mitrata Stanisława (Eustachego) Stracha, z okazji 45-lecia jego posługi kapłańskiej. Władyka wyraził wielką wdzięczność za trudy jego posługi, wręczając mu krzyż kapłański. Wielu parafian opolskich zostało także nagrodzonych orderami św. Marii Magdaleny III stopnia oraz dziękczynnymi dyplomami za pracę dla dobra Cerkwi. Władyka podziękował serdecznie ks. Rudolfowi za wielką gościnność, jakiej udziela w swym kościele opolskiej społeczności prawosławnej, podkreślając jednocześnie wielką pomoc biskupa opolskiego Andrzeja Czai. Wszyscy wyrazili nadzieję, że wkrótce uda się dopełnić wszelkich formalności, aby móc rozpocząć budowę cerkwi prawosławnej w Opolu.