Abp Jerzy wziął udział obchodach święta Supraskiej Ikony Bogurodzicy

za: www.monaster-suprasl.pl, 12.08.2023

10 sierpnia Cerkiew Prawosławna w sposób szczególny czci Matkę Bożą w jej Supraskiej Ikonie „Hodegetrii”. Jest to święto Monasteru Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu. Uroczystości, jak co roku, tłumnie zgromadziły wiernych z regionu, kraju i zagranicy. Wielu z nich przybyło w tradycyjnie organizowanych pielgrzymkach, pieszej z Białegostoku, kajakowej z Gródka i autokarowej z Warszawy (z Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego).

W uroczystościach wziął udział Ordynariusz naszej diecezji Jego Ekscelencja abp Jerzy, który w wieku 15 lat (w 1989r.) został nowicjuszem (cs. posłusznikom) w supraskim monasterze. Dziewięć lat później, 10 września 1998 złożył w monasterze w Supraślu wieczyste śluby mnisze, przyjmując imię zakonne Jerzy na cześć świętego mnicha Jerzego Chozewity.


W przeddzień święta, 9 sierpnia, na ołtarzu polowym odbyło się całonocne czuwanie. Przewodniczył mu arcybiskup białostocki i gdański Jakub, hierarsze asystowali arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, arcybiskup bielski Grzegorz, biskup łódzki i poznański Atanazy, biskup hajnowski Paweł, biskup supraski Andrzej, biskup siemiatycki Warsonofiusz, a także licznie zgromadzeni duchowni.

Nabożeństwa w monasterze trwały całą noc. Po całonocnym czuwaniu odbyło się czytanie reguły modlitewnej przed Eucharystią, akatyst przed Supraską Ikoną Bogurodzicy i akatyst za zmarłych przy grobie arcybiskupa Mirona (Chodakowskiego). O godzinie 1:00, w cerkwi św. Jana Teologa sprawowana była Święta Liturgia, której przewodniczył biskup łódzki Atanazy. O godzinie 5:00, Świętej Liturgii w cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy, przewodniczył biskup hajnowski Paweł.

Tegoroczne święto miało szczególny charakter. Przed Świętą Liturgią na ołtarzu polowym został poświęcony ikonostas w cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy, będący rekonstrukcją pierwszego ikonostasu z XVI wieku. Ikony zostały napisane przez Joannę i Jarosława Jakimczuk, absolwentów Instytutu Teologii Prawosławnej św. Sergiusza w Paryżu. Rzeźbieniem drewnianych ornamentów zajmował się Oleh Belc z Poczajowa (Ukraina). Całość składa się z czterech rzędów, zawiera 39 ikon.

Homilię podczas Świętej Liturgii wygłosił ks. mitrat Anatol Szymaniuk który poruszył temat podwójnego macierzyństwa Najświętszej Bogurodzicy, Która jest matką Chrystusa, ale otacza matczyną opieką wszystkich ludzi. Uroczystości zwieńczyła uroczysta procesja wokół cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy.

Nabożeństwa upiększał śpiew supraskiego chóru parafialnego, męskiego chóru z Białegostoku i chóru „Filoi”.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz rządowych, lokalnych i samorządowych, między innymi Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos. Obecni byli również przedstawiciele świata nauki i służb mundurowych. W uroczystościach wzięła również udział grupa młodzieży przebywająca w supraskim Monasterze na III Ogólnodiecezjalnym Obozie dla Prysłużników.

Szczególny charakter tegorocznego święta podkreślały również rocznice, takie jak 40-lecie udzielenia zgody przez wojewodę białostockiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków na odbudowę zniszczonej świątyni Zwiastowania Bogurodzicy. W oczyszczeniu ruin pomagała wówczas młodzież z Podlasia, całej Polski i zagranicy.

Należy również zaznaczyć, że rok 2023 został ustanowiony rokiem kodeksu supraskiego w województwie podlaskim, w związku z ważnymi rocznicami: 1000-leciem jego powstania, 500-leciem przybycia do monasteru supraskiego i 200-leciem jego odkrycia w bibliotece supraskiej przez ks. prot. Michała Bobrowskiego.

Cofnij