W dniach 17-19 odbyła się 28. Piesza Pielgrzymka Wojska i Służb Mundurowych na Św. Górę Grabarkę. Uroczystościom przewodniczył JE abp Jerzy (Pańkowski), Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.
W tym roku już po raz 28 odbyła się pielgrzymka żołnierzy i funkcjonariuszy na Świętą Górę Grabarkę. W pielgrzymce udział wzięły także rodziny mundurowych. Szczególną intencją pątników była modlitwa o pokój na świecie i zawierzenie Opiece Bożej naszej Ojczyzny. Kontynuując tradycję, na Górę Grabarkę został zaniesiony krzyż wotywny. Każdy z pielgrzymów mógł uczestniczyć w jego niesieniu. Wspólnie niesiony krzyż mieścił w sobie wszelką indywidualną intencję każdego z uczestników pielgrzymki. Fizycznemu trudowi towarzyszyła modlitwa, duchowe rozważania, wewnętrzne przemyślenia i refleksje.
Wieczorem 17 sierpnia pielgrzymi zgrupowali się w obozowisku, a następnego dnia wyruszyli z Siemiatycz na św. Górę Grabarkę. Pielgrzymkę rozpoczęła św. Liturgia sprawowana w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach. Nabożeństwu przewodniczył JE abp Jerzy (Pańkowski) w asyście kapelanów Wojska Polskiego, Straży Granicznej, kapelanów różnych służb i formacji mundurowych. Wspólnie modliła się także delegacja prawosławnych kapelanów wojskowych z Mołdawii oraz prawosławny kapelan żołnierzy słowackich.
W nabożeństwie i tegorocznej pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele wojska, zaproszeni goście, żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze państw sojuszniczych pełniący służbę w międzynarodowych dowództwach, centrach szkolenia i jednostkach dyslokowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, studenci oraz uczniowie uczelni i szkół mundurowych, funkcjonariusze i pracownicy: Straży Granicznej, Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, Harcerze oraz urzędnicy i pracownicy innych formacji mundurowych wraz z ich rodzinami.
Po osiągnięciu miejsca destynacji, postawieniu i poświęceniu krzyża, głos zabrał Prawosławny Ordynariusz Wojskowy dziękując w pierwszej kolejności Bogu za przybycie na to święte miejsce oraz zaznaczając wyjątkowość pielgrzymki, która zrzesza przedstawicieli wojska i wszystkich służb mundurowych. Ordynariusz zauważył, iż zainteresowanie i liczba uczestników pielgrzymki z roku na rok sukcesywnie wzrasta. W tym roku przekroczyła liczbę 800 osób i jest najliczniejszą pielgrzymką zmierzającą na św. Górę Grabarkę.
Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, stojąc u podstawy krzyża, dziękował wszystkim za trud pielgrzymowania: „To wielkie świadectwo – mundur wcale nie przeszkadza w tym, żeby wierzyć w Boga, w tym żeby być pielgrzymem, i w tym żeby być chrześcijaninem. To jest bardzo ważne świadectwo, za które bardzo dziękuję”.
Arcybiskup Jerzy podziękował także wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację oraz całej wspólnocie 28. Pieszej Pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę. Hierarcha w słowach podziękowania przywołał również fakt organizacji pielgrzymki w oparciu o decyzję Ministra Obrony Narodowej oraz pozostawanie jej na stałe w planie przedsięwzięć MON.
Następnie głos zabrał Radca Generalny MON gen. bryg. Grzegorz Skorupski, który dzieląc się swoją refleksją odniósł się do pielgrzymki zauważając również jej cenny aspekt w kontekście budowania potrzebnej w dzisiejszych czasach jedności i konsolidacji społeczeństwa, a niesiony krzyż porównał do sztandaru pod którym służą i jednoczą się żołnierze. „My funkcjonariusze w trudnych chwilach gromadzimy się pod sztandarem. Niech ten krzyż przyniesiony na barkach żołnierzy i funkcjonariuszy poszczególnych formacji będzie tym symbolem, pod którym nastąpi swoista konsolidacja naszego społeczeństwa w tych trudnych dla naszej Ojczyzny czasach” – jednocześnie dziękując za modlitwę, wyraził generał. Po przemówieniu generała głos zabrała także poseł Aleksandra Łapiak.
18-19 sierpnia pielgrzymi uczestniczyli w uroczystościach ku czci Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce. W tych dniach to święte miejsce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy wiernych prawosławnych z kraju i zza granicy.
W tym roku wspólny, główny krzyż został ufundowany i wykonany przez Policję. Wielu pątników niosło swoje własne krzyże. Między innymi kapelani z Mołdawii przywieźli i nieśli na barkach krzyż przygotowany w swoim kraju. Inny, niezwykle wyjątkowy krzyż został wykonany i ustawiony z inicjatywy gen. Jarosława Mokrzyckiego, dowódcy wielonarodowej brygady LITV-POL-UK. Widnieją na nim odłamki i łuski z wojny w Ukrainie. Ten specjalny krzyż, jedyny taki na Górze Grabarce, upamiętnia bohaterstwo i życie żołnierzy walczących w obronie wolności swojego kraju.
Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski) celebrował nocną, świąteczną Boską Liturgię w monasterze na Górze Grabarce wraz z Ordynariuszem Diecezji Łódzko-Poznańskiej JE bp Atanazym (Nosem). Dzień po święcie Przemienienia Pańskiego Władyka Jerzy przewodniczył uroczystościom liturgicznym w parafii wojskowo-cywilnej pw. św. ap. Marka, w Białej Podlaskiej. Ordynariuszowi asystowali kapelani Wojska Polskiego oraz przybyli na pielgrzymkę prawosławni kapelani z Mołdawii.