Autokarowa pielgrzymka na św. Górę Grabarkę

Lubomiła Rydzanicz, 27.08.2023

Tradycyjnie, jak co roku z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego, Stowarzyszenie Prawosławne im. Piotra i Pawła we Wrocławiu zorganizowało w dniach 16-19 sierpnia 2023 r. autokarową pielgrzymkę na Święto Przemienienia Pańskiego, na Św. Górę Grabarkę. W pielgrzymce uczestniczyło 29 osób z parafii Wrocław, Legnicy, Lubina , Rudnej , Brzozy, Zgorzelca, Kędzierzyna, Jeleniej Góry i Samborza. Opiekę duchową sprawował ks. prot. Bazyli Sawczuk, proboszcz parafii w Jeleniej Górze.

W drodze na Św. Górę Grabarkę, w dniach 16-18 sierpnia Pielgrzymi, odwiedzili Monaster Św. Onufrego w Jabłecznej, gdzie nocowali i uczestniczyli w nabożeństwach. W czwartek po obiedzie odwiedzili pięknie odrestaurowaną zabytkową cerkiew prawosławną z lat 1910- 19 12 p.w. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach. W piątek, wczesnym rankiem wyjechali na Św. Górę Grabarkę. Po przybyciu, tradycyjnie wkopany został pielgrzymkowy Krzyż w intencji wszystkich Uczestników i ich rodzin oraz Duchownych i Parafian, skąd przybyli Pielgrzymi wrocławskiej pielgrzymki.

Na Św. Górze w piątek i sobotę pielgrzymi uczestniczyli w wielu nabożeństwach, m.in. Ks. Bazyli odprawił panichidę na Grobie Arcybiskupa Aleksego, Archimandryty Sienkiewicza i pamiątkowego Krzyża poświęconego Arcybiskupowi Jeremiaszowi.

Po przeżyciach duchowych na pielgrzymce, w sobotę uczestnicy szczęśliwie wrócili do swoich domów.