Święto parafialne w Michałowie

ks. Adam Horbal, 23.11.2023

We wtorek 21 listopada, wspólnota prawosławnych w Michałowie dekanatu lubińskiego obchodziła dzień św. Archanioła Michała, swoje patronalne święto. Uroczystości rozpoczęły się w przeddzień wielką wieczernią, a kulminacją święta była jednocząca parafian święta liturgia. Liturgię celebrował ks. prot. mitrat Eugeniusz Bójko z Wrocławia w asyście ks. prot. mitrata Dariusza Ciołki z Rudnej, ks. prot. Bazylego Sawczuka z Jeleniej Góry, ks. prot. Sławomira Sorokanycza ze Studzionek, ks. prot. Andrzeja Dudry z Zielonej Góry, proboszcza parafii w Michałowie ks. Adama Horbala oraz ks. diakona Damiana Łuczkowca z Legnicy. Z homilią do wiernych zwrócił się ks. prot. Bazyli Sawczuk, zwracając uwagę na szczególną rolę świętych aniołów w dziele Bożego stworzenia, ich pomocy dla wierzących oraz ciągłej obecności osobliwie w trakcie świętej liturgii.

Po liturgii miał miejsce molebień do św. Archanioła Michała połączony z krestnym chodem wokół świątyni z czytaniem Ewangelii traktujących o zmartwychwstaniu Chrystusa. Na koniec ze słowem dziękczynienia zwrócił się proboszcz parafii ks. Adam Horbal przekazując błogosławieństwo ordynariusza diecezji Ekscelencji bp. Jerzego oraz witając przybyłych gości w tym ks. Krzysztofa Antosika, proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Trzebnicach i Michałowie. Słowa wdzięczności skierowano szczególnie do radnej gminy Chocianów Anny Horoszczak, wiodącej chóru w cerkwi w Michałowie oraz sołtysa Michałowa i starosty parafii Jerzego Kuzemczaka. Świąteczną radość przedłużono przy uroczystej agapie w Michałówce – świetlicy wiejskiej w Michałowie.

Proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Michałowie niniejszym wyraża serdeczną wdzięczność swoim parafianom na czele ze starostą Jerzym Kuzemczakiem za zorganizowanie święta parafialnego.

Cofnij