Niedziela XXV po Pięćdziesiątnicy

za: www.powp.wp.mil.pl, 27.11.2023

26 listopada w katedralnej świątyni Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego ordynariusz JE abp Jerzy (Pańkowski) sprawował Boską Liturgię w asyście kleru parafii.

Niedziela 26 listopada jest liturgicznym dniem pamięci wielkiego hierarchy Cerkwi Prawosławnej św. Jana Złotoustego, autora Boskiej Liturgii. W jednym z czytań ewangelicznych słyszeliśmy słowa: „Po tym poznają wszyscy, że Moimi uczniami jesteście, iż miłość będziecie mieć jedni do drugich” (J 13, 35). W tym dniu Arcybiskup Jerzy podczas homilii zwrócił szczególną uwagę na pojmowanie miłości ewangelicznej, która powinna być rozpatrywana zawsze poprzez Boga. Wszystko dokonuje się poprzez Boga, dla Boga i w imię Boga - podkreślił ordynariusz. Władyka przytoczył przykłady ukazujące głęboką oraz bezinteresowną miłość wobec drugiego człowieka. Im większa duma z popełnionego uczynku tym mniejsza korzyść dla naszego zbawienia. W tym kryje się cała tajemnica i sekret dobrego uczynku - zaakcentował Arcybiskup Jerzy.

Podczas Boskiej Liturgii odprawione zostało także krótkie nabożeństwo żałobne - z cs. Litija - w intencji zmarłego ubiegłej nocy Dziekana Straży Granicznej ks. prot. płk. SG Adama Weremijewicza.

Na zakończenie nabożeństwa arcybiskup Jerzy podziękował zebranym za modlitwę oraz chórom za piękny śpiew. Następnie w kilku słowach opowiedział zebranym o śp. Dziekanie SG i poprosił o szczególną modlitwę za pozostającą w żałobie żonę, matuszkę Elżbietę oraz śp. ks. płk. SG Adama Weremijewicza. Nabożeństwo zwieńczył śpiew hymnu ku czci św. Jana Złotoustego.