W dniach 15-17 grudnia kilku delegatów naszej Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej miała przyjemność uczestniczyć w centralnym szkoleniu wolontariuszy w Supraślu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia – ELEOS, we współpracy z International Orthodox Christian Charities, prawosławną międzynarodową agencją humanitarną z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, mającą swój oddział w Warszawie.
Całość wydarzenia rozpoczęła się w piątkowe popołudnie od praktycznych zajęć dotyczących umiejętności pracy w grupie. Pod przewodnictwem pani instruktor – Ewy Jasińskiej, uczestnicy poszerzali swoje zdolności w zakresie pracy w zespole, rozwiązywania problemów i trudności stających przed nimi w momencie realizowania projektów oraz kształtowali właściwe postawy i reakcje, niezbędne przy pracy w swoich małych lokalnych społecznościach.
Po zakończonym module oraz wieczornym posiłku cała grupa udała się na modlitwy wieczorne. Ostatnim punktem wydarzeń tego dnia był integracyjny spacer po Supraślu odsłaniający wszelkie uroki tego prowincjonalnego miasteczka.
Kolejny dzień rozpoczął się dla wolontariuszy porannymi modlitwami oraz wspólnym posiłkiem w restauracji Akademii Supraskiej. Po tym uczestnicy szkolenia rozpoczęli nieco trudniejszych etap kursu, mianowicie temat poprawnej umiejętności pisania i realizowania swoich wewnętrznych projektów. Instruktaż ten poprowadził główny szkoleniowiec tego dnia - pan Krzysztof Leończuk. Te wymagające zadania stały się jednak idealną praktyką, dla obecnych tam grup, planujących w przyszłości zasięgnąć wsparcia od różnego rodzaju instytucji, na swoją działalność. Kompetencje te zapewne pozwolą wielu z nich niedługo rozpocząć i poprowadzić nowe inicjatywy z możliwością ubiegania się o profesjonalne wsparcie do różnorodnych organizacji.
Tego dnia wolontariuszy zaszczycił również swoją obecnością gość specjalny – Aleksander Wasyluk – pomysłodawca i współorganizator tego wspaniałego, kształcącego wydarzenia. Zaproszony opowiedział początkowo o swoich pierwszych krokach podejmowanych w wolontariacie. Na przykładzie własnych doświadczeń i przemyśleń ukierunkował uczestników szkolenia w kontekście postrzegania wolontariatu, uświadomił ich w jego idei istnienia oraz wskazał jak dużą i cenną rolę odgrywa on dla Cerkwi Prawosławnej w Polsce, ale i wszystkich innych tworzących nasze lokalne społeczności.
W programie wydarzenia został przewidziany także czas wolny, kiedy to uczestnicy wraz z mentorami udali się na krótką wizytę do pobliskiego muzeum ikon. Spędzony tam czas pomógł im, na krótką chwilę, oderwać się od spraw i trudów życia codziennego, i pozwolił skupić na przeżywaniu oraz doświadczaniu piękna sztuki prawosławnych ikon.
Kolejnym etapem kursu były zajęcia z zakresu odporności psychicznej z trenerką - Agnieszką Otapowicz. W tematyce warsztatów zostało podjętych wiele zagadnień umożliwiających lepszą i bardziej wydajną pracę przy realizacji inicjatyw pracy w grupie. Zgromadzeni wynieśli także ogrom wiedzy w kontekście radzenia sobie z emocjami w trudnych sytuacjach interakcji z ludźmi, ale przede wszystkim dowiedzieli się oni jak w całej pracy wolontariusza – działania zawsze i wszędzie na rzecz innych – nie zagubić się w natłoku obowiązków i pamiętać także o swoim dobrym samopoczuciu.
Miłym akcentem na zakończenie warsztatów tego dnia okazało się wspólne wyjście wszystkich obecnych do pobliskiej restauracji. Przybyli mieli okazję wziąć udział w kolejnej zaplanowanej atrakcji tego szkolenia – degustacji podlaskich przysmaków.
Całość zajęć tego dnia wolontariusze zakończyli z ogromem wiedzy oraz wsparcia wyniesionych z każdego elementu tego dwudniowego szkolenia. Po powrocie do Akademii Supraskiej zostały odczytane modlitwy wieczorne, a następnie odbyło się integracyjne spotkanie kończące ten złożony, pracowity, ale jakże wartościowy dzień.
W niedzielny poranek wszyscy uczestnicy udali się do głównej monasterskiej Cerkwi Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu, na Świętą Boską Liturgię, której przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Supraski Andrzej.
Po wspaniałym rozpoczęciu dnia z uwagi na to, że wielu wolontariuszy opuszczało już miejsce spotkania, nadszedł czas na podsumowanie tych satysfakcjonujących dwóch dni niesamowitych doświadczeń. Po podziękowaniach ze strony organizatorów, wręczeniu certyfikatów oraz wykonaniu pamiątkowych fotografii, głos zabrali także sami uczestnicy szkolenia. W słowach podziękowania wyrazili ogromną wdzięczność, trudzącym się przy organizacji tego wydarzenia, za możliwość przebywania wraz z tak wspaniałymi ludźmi, wzajemnie wykazali chęć dalszej współpracy oraz pożegnali się śpiewając na zakończenie, wszystkim wolontariuszom, gromkie Mnohaja Lita.
W tym miejscu należy również bardzo serdecznie podziękować organizatorom tego wspaniałego przedsięwzięcia, którzy przez cały czas trwania szkolenia przebywali z uczestnikami i byli do ich ciągłej dyspozycji. Dziękujemy zatem współorganizatorce tego przedsięwzięcia Magdzie Bienkowskiej, obecnemu na wydarzeniu przedstawicielowi IOCC w Polsce – panu Maciejowi Rams oraz uczestnikowi składu organizacyjnego – Michałowi Sacharczukowi.