Pomoc Ukrainie

ks. Marek Bonifatiuk, 28.03.2024

Parafia prawosławna w Zgorzelcu podobnie jak i inne parafie Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej od początku agresji Rosji na Ukrainę organizowała pomoc humanitarną w szerokim zakresie.

Na swoim macierzystym gruncie, parafia niosła pomoc wielotysięcznym tłumom uchodźców, zaś poprzez ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej pomagała osobom znajdującym się w Ukrainie. Od jesieni 2022 roku pomoc ta w jest kontynuowana na bazie miejscowych wolontariuszy #dziewczynyzokrzei.

To dzięki dzielnym kobietom ze Zgorzelca i osób z nimi związanych pomoc humanitarna dociera nawet do tak odległych regionów jak Chersoń, Mikołajów, Czasiw Jar niedaleko Bachmutu i innych. Pomoc wysyłano do Szpitali w Mikołajewie, Chersoniu i Lwowie, jak też była bezpośrednio przekazywana potrzebującym na miejscu.
Dzięki wsparciu parafian udawało się wysyłać pomoc przede wszystkim w postaci produktów żywnościowych. Do szpitala Wojskowego w Mikołajewie na początku wojny zostały przekazane komplety pościeli tak niezbędnych w wojennych realiach.

Na początku bieżącego miesiąca dzięki pomocy naszych parafian, lekarzy, udało się pozyskać sporą partie środków farmakologicznych, opatrunkowych, płynów infuzyjnych, narzędzi chirurgicznych, sprzęt jednorazowy i itp. Inni parafianie wsparli zbiórkę produktami spożywczymi. Pomoc ta została przetransportowana do Szpitala Miejskiego w Mikołajowie.

Za okazaną pomoc Parafia Prawosławna w Zgorzelcu na ręce proboszcza ks. Marka Bonifatiuka otrzymała serdeczne podziękowania ze strony Dyrekcji Szpitala, jak też wiele ciepłych słów od pacjentów do przekazania wszystkim osobom zaangażowanym w niesienie pomocy.

Cofnij