Święto Zwiastowania Bogurodzicy w Malczycach

ks. Paweł Gocko, 10.04.2024

Tegoroczne obchody święta naszej Parafii wypadły na III Niedzielę Wielkiego Postu - Adoracji Świętego Krzyża. Świąteczne nabożeństwo - Boską Liturgię św. Bazylego Wielkiego - celebrowali: ks. mitrat Eustachy Strach, proboszcz parafii w Kędzierzynie-Koźlu i Opolu oraz ks. Paweł Gocko, miejscowy proboszcz. W nabożeństwie wzięli udział także wójt Gminy Malczyce, Pan Andrzej Niemiec z małżonką oraz zebrani parafianie i pielgrzymi z Wrocławia i Lubina.

Bezpośrednio po Boskiej Liturgii oddano cześć ikonie Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy oraz Świętemu Krzyżowi. Następnie ks. mitrat Eustachy Strach zwrócił się do wiernych ze słowem, w którym podkreślił znaczenie obu świąt, połączonych ze sobą nawzajem: Zwiastowania, jako początku naszego zbawienia, a także Krzyża, jako jego wypełnienia się. Ojciec Eustachy wspomniał także śp. ks. protodiakona Dariusza Makucha, który był jego uczniem i przyjacielem, zapewniając także o modlitwach za spokój jego duszy.

Po mnoholetswiju głos zabrał proboszcz, ks. Paweł Gocko, który serdecznie pozdrowił wszystkich i podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę i przybycie. Podziękował także serdecznie parafianom za ogromne wsparcie względem najbliższej rodziny o. Dariusza w tych bardzo trudnych dniach pożegnania z nim. Po zakończeniu nabożeństw w cerkwi wszyscy udali się na pobliski cmentarz, na grób o. Dariusza, gdzie odprawiono panichidę.

Cofnij