14. rocznica katastrofy smoleńskiej

za: www.powp.wp.mil.pl, 11.04.2024

10 kwietnia br. mija 14. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli: Jego Ekscelencja arcybiskup gen. bryg. Miron (Chodakowski), Prawosławny Ordynariusz Wojskowy wraz z całą delegacją, na czele z głową państwa Prezydentem RP Lechem Kaczyński.

Tego dnia w wielu miejscach w Polsce oddawany jest hołd oraz odprawiane są nabożeństwa w intencji dusz tragicznie zmarłych członków delegacji katyńskiej. W 2010 roku zmierzali do Smoleńska, aby w lesie katyńskim oddać cześć i pomodlić się w intencji dusz zamordowanych polskich obywateli: oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, naukowców, profesorów wyższych uczelni, artystów, lekarzy, prawników i wielu innych - blisko 22 tys. osób.

W rocznicę katastrofy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy wziął udział w uroczystościach składania kwiatów przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli m.in. członkowie rodzin ofiar katastrofy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, wojska oraz służb mundurowych.

Następnie w Prawosławnej Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona została Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, a tuż po niej Jego Ekscelencja arcybiskup Jerzy (Pańkowski) przewodniczył nabożeństwu żałobnemu (cs. panichidzie) w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Podczas panichidy wybrzmiały hymny i pieśni żałobne, a wierni modlili się m.in. słowami: „Boże daj odpoczynek Twym sługom i umieść ich w raju, gdzie chóry świętych Twoich Panie i sprawiedliwi jaśnieją jak gwiazdy, daj odpoczynek zmarłym Twym sługom, nie pamiętając wszystkich ich grzechów.”.

Kolejno w hangarze 1 Bazy Lotnictwa Transportowego odprawione zostało nabożeństwo w intencji załogi samolotu Tu-154 M, w którym wziął udział Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, w asyście ks. płk. Łukasza Goduna, Dziekana Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych.

WIECZNA PAMIĘĆ TRAGICZNIE ZMARŁYM

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

Cofnij