Abp Jerzy przewodniczył wielkopostnym rekolekcjom Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego

za: www.powp.wp.mil.pl, 24.04.2024

Z błogosławieństwa i pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, w dniach 22-23 kwietnia br. odbyły się doroczne rekolekcje kapelanów ordynariatu i pracowników resortu obrony narodowej.

W poniedziałkowe popołudnie, duchowe przygotowanie do Misterium Eucharystii rozpoczęło odczytanie modlitw przed spowiedzią przez ks. mitrata płk. w st. spocz. Mikołaja Hajduczenię oraz nabożeństwo jutrzni sprawowane przez ks. prot. ppłk. Tomasza Paszko. Wieloletni spowiednik, o. Mikołaj w inspirującym słowie pouczenia zwrócił ogromną uwagę na bardzo szybko upływający czas, wspominając zmarłych kapelanów pełniących służbę w ordynariacie.

Następnego dnia, nabożeństwo rozpoczęło się od wielkopostnych godzin kanonicznych, po których sprawowana była Liturgia Uprzednio Poświeconych Darów. Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy w asyście 6 duchownych i ks. protodiakona por. Tomasza Pieczarki.

Po wysłuchaniu fragmentów Pisma Świętego Starego Testamentu (paremii) kazanie wygłosił proboszcz prawosławnej parafii w Kętrzynie, Dziekan Straży Granicznej, ks. prot. kpt. SG Paweł Siebiesiewicz. Mówił on, iż wielkopostna wędrówka do Święta Paschy Chrystusowej dobiega końca, a nasza wewnętrzna przemiana i odnowa, skrucha za popełnione grzechy, jest wszystkim potrzebna i obowiązkowa.

Podczas nabożeństw śpiewał chór kapelanów i psalmistów, którym dyrygował ks. prot. płk Łukasz Godun.

Tego dnia miało miejsce również bardzo podniosłe wydarzenia. Po 28 letniej służbie i pracy w POWP na stanowisku kierownika sekretariatu, nastąpiło pożegnanie płk. rez. mgr. inż. Jerzego Wiluka. Arcybiskup Jerzy przedstawił postać pana pułkownika oraz wyraził, w swoim imieniu oraz poprzednich Ordynariuszy, ogromną wdzięczność i radość ze wzorowej współpracy. Wskazał, iż płk Jerzy Wiluk zawsze z wielką pilnością, starannością, odpowiedzialnością i oddaniem wypełniał powierzone mu zadania.

Władyka skierował również słowa arcypasterskiego pouczenia, wyrażając czym jest istota przemiany (z gr. metanoi) oraz podziękował wszystkim uczestnikom rekolekcji.

Rekolekcje zakończyła wspólne zdjęcie i agapa.