II dzień Zmartwychwstania Pańskiego - święto patronalne katedry POWP

za: www.powp.wp.mil.pl, 08.05.2024

Uroczystościom liturgicznym drugiego dnia Paschy oraz dnia pamięci św. męczennika Jerzego Zwycięzcy i męczennika kapłana płk. Bazylego (Martysza) w prawosławnej katedrze wojskowej przewodniczył pierwszy Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa obecny Metropolita Warszawski i całej Polski, któremu asystował Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy (Pańkowski).

Święto prawosławnej katedry wojskowej zgromadziło przedstawicieli stołecznego duchowieństwa, kapelanów ordynariatu oraz wiernych i przyjaciół warszawskiej parafii wojskowej.

Po odczytaniu fragmentów z Pisma Świętego kazanie wygłosił wykładowca Prawosławnego Seminarium Duchownego ks. ihumen Pantelejmon (Karczewski). W kontekście radości Zmartwychwstania Pańskiego, odniósł się do obchodzonego dnia pamięci świętego męczennika Jerzego Zwycięzcy.

W słowie do wiernych Jego Eminencja, odniósł się do tajemnicy święta Zmartwychwstania Pańskiego i natury bogoczłowieczeństwa Chrystusa. Następnie metropolita zwrócił uwagę na rolę świątyni w wojsku polskim i przytoczył kilka epizodów z historii restytuowania i tworzenia struktury ordynariatu po II wojnie światowej oraz relacji z żołnierzami.

Dziękując za obecność i arcypasterskie błogosławieństwo pierwszemu ordynariuszowi wojskowemu, arcybiskup Jerzy zwrócił uwagę na trud obudowy i formowania statutu i struktury Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Podziękował za przygotowanie święta dla kleru parafii na czele z ks. płk. Łukaszem Godunem, duchowieństwu, chórowi z dyrygentem Piotrem Dądelą oraz przybyłym na modlitwę przedstwicielom wojska, oświaty oraz całej społeczności parafii.

Z radosnym paschalnym pozdrowieniem: Chrystos Woskresie, Chrystus Zmartwychwstał. Wierni udali się na świąteczną agapę.