Abp Jerzy przewodniczył uroczystościom święta parafialnego w Białej Podlaskiej

za: www.powp.wp.mil.pl, 10.05.2024

We wtorek i środę Paschalnego Tygodnia (7- 8 maja) w Prawosławnej Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. św. Apostoła i Ewangelisty Marka w Białej Podlaskiej miały miejsce uroczyste obchody święta parafialnego.

W wigilię święta, 7 maja, sprawowana była paschalna jutrznia celebrowana przez proboszcza parafii ks. mitrata płk rez. Aleksego Andrejuka, kanclerza POWP.

Boskiej Liturgii w dniu święta przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, któremu asystowali: dziekan okręgu bialskiego ks. mitrat Andrzej Pugacewicz z parafii p.w. śww. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej wraz z wikariuszem ks. prot. Marcinem Gościkiem, ks. mitrat Mirosław Wiszniewski, ks. prot. Jan Jałoza, kapelani Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego: ks. prot. płk Jan Kot, ks. prot. płk Mirosław Kuczyński, ks. prot. ppor. Piotr Rajecki, ks. prot. kpt. Rafał Pagór, ks. prot. ppor. Korneliusz Wilkiel oraz duchowieństwo miejscowej parafii.

W dniu święta arcypasterza kwiatami witały dzieci, następnie symbolicznym chlebem i solą - starosta cerkiewny - st. chor. sztab. Tadeusz Bandzarewicz oraz już u progu świątyni proboszcz parafii, ks. mitrat płk rez. Aleksy Andrejuk.

Święto zgromadziło również oficjalnych gości wśród których byli: ks. płk Tomasz Paroń, przedstawiciel Prezydenta miasta Biała Podlaska – Pan Stanisław Romanowski, ppłk Marcin Zimny – szef Sztabu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, ppłk Piotr Michałowski – Dowódca Garnizonu Biała Podlaska, Dowódca 18 Batalionu Rozpoznawczego wraz z dowódcami poszczególnych jednostek Garnizonu Biała Podlaska.

Podczas nabożeństw śpiewał chór parafialny pod kierunkiem lektora ppor. rez. Arkadiusza Romaniuka.

Na zakończenie uroczystości tradycyjnie Prawosławny Ordynariusz Wojskowy skierował słowa podziękowania przybyłemu duchowieństwu, oficjalnym gościom, klerowi parafii oraz wszystkim wiernym.