Święto Parafialne w Legnicy

ks. Lubomir Worhacz, 13.05.2024

W Sobotę Wielkanocną 11. maja b.r. Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy obchodziła swoje święto parafialne. Tego dnia legnicką wspólnotę odwiedził Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński który w asyście ks. mitrata Jerzego Szczura proboszcza katedralnej parafii prawosławnej we Wrocławiu i parafii prawosławnej w Oleśnicy, ks. mitrata Marka Bonifatiuka proboszcza parafii prawosławnej w Zgorzelcu, ks. prot. Pavla Milko proboszcza parafii prawosławnej w Melniku w Czechach, ks. Sławomira Sorokanycza proboszcza parafii prawosławnej w Studzionkach, ks. Ihumena Jerzego Omelianiuka proboszcza parafii prawosławnej w Buczynie, ks. protodiakona Mieczysława Oleśniewicza z katedralnej parafii we Wrocławiu i ks. diakona Damiana Łuczkowca, sprawował Boską Liturgię.

Kazanie o tematyce paschalnej wygłosił ks. mitrat Jerzy Szczur. W trakcie nabożeństwa Arcybiskup Jerzy w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP nagrodził ks. proboszcza Lubomira Worhacza prawem noszenia mitry. Po nabożeństwie Arcypasterz zwrócił się do wiernych Arcypasterz, który podkreślił ważność faktu Zmartwychwstania w naszym życiu oraz to, abyśmy stali się ludźmi paschalnymi dającymi swoim życiem świadectwo Zmartwychwstania Chrystusa. Arcybiskup wspomniał o tegorocznej Rocznicy 100- lecia nadania Autokefalii Polskiej Cerkwi Prawosławnej, co uczyniło słyszalnym i liczącym się na świecie głos naszej Cerkwi w obliczu różnych trudnych sytuacjach współczesnego świata. Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii legnickiej ks. Lubomir Worhacz serdecznie podziękował Władyce oraz gościom za przybycie na tegoroczne święto. Następnie wszystkich uczestniczących w nabożeństwie podjęto ciepłym posiłkiem w przycerkiewnym ogrodzie.