Niedziela Antypaschy

lektor Jakub Greś, 13.05.2024

W niedzielę o Tomaszu, Antypaschę, Jego Ekscelencja Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy przewodniczył Boskiej Liturgii we wrocławskiej katedrze. Hierarsze asystowało duchowieństwo parafii katedralnej.

W trakcie nabożeństwa zabrzmiał fragment z Ewangelii wg św. Jana (20, 19-31):

“Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane» Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz [domu] i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż [ją] do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!» Tomasz Mu odpowiedział: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego”

Po wysłuchaniu niedzielnego czytania Ewangelicznego z homilią do zebranych wiernych zwrócił się Arcybiskup Jerzy. Ekscelencja w swoim słowie zwrócił uwagę że tak jak apostołowie zebraliśmy się na nabożeństwie, po ośmiu dniach od zmartwychwstania. Dzisiaj obecny jest także Tomasz, który przez cały tydzień borykał się z wątpliwościami, bo z jednej strony apostołowie cały czas opowiadali mu o Zmartwychwstaniu Chrystusa, a z drugiej strony niedowierzał. Apostoł Tomasz niesprawiedliwie został nazwany „niewiernym”, ponieważ był bardzo wierzący. Wg. Św. Jana Chryzostoma, u Tomasza było wszystko bardzo logicznie uporządkowane, widział jak narodził się Chrystus, poznał Go po narodzinach, widział go także jak umarł, Tomasz musiał Go zobaczyć i dotknąć wtedy kiedy Zmartwychwstał. Jedyną rzeczą która mu doskwierała było brak wiary w to że Zmartwychwstanie jest w ogóle możliwe. Chrystus dał apostołowi Tomaszowi osiem dni na to ażeby mógł się przygotować na spotkanie Zmartwychwstałego.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii na środku świątyni wzniesiono jeszcze raz usilne modlitwy za dusze zmarłych. Następnie duchowni katedry udali się na wrocławski nekropolie, aby i tam zanieść radosną wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Cofnij