Koncert Paschalny w Katedrze

Anna Sydoruk, zdjęcia Dariusz Goetze, Jan Demczuk, 22.05.2024

19 maja 2024 roku, z błogosławieństwa Władyki Jerzego w Katedrze Prawosławnej Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy we Wrocławiu, po zakończeniu św. Liturgii, odbył się wyjątkowy, bo podwójny koncert muzyki cerkiewnej. Występ zgromadził licznych wiernych oraz sympatyków prawosławnej muzyki sakralnej. Ks. Igor Habura serdecznie powitał zgromadzonych, wprowadzając ich w podniosłą i radosną atmosferę, która towarzyszyła całemu koncertowi.

Jednym z najważniejszych punktów programu był występ wspólnego chóru katedry, który składa się z CHÓRku Dziecięco-Młodzieżowego oraz Chóru Katedralnego. Pod dyrekcją pani Anny Sydoruk i lektora Dawida Dubeca, chóry te współtworzą jeden zespół wielu pokoleń, który łączy dzieci, młodzież i dorosłych w jedną, harmonijnie brzmiącą całość. CHÓRek Dziecięco-Młodzieżowy, działający od 2014 roku z błogosławieństwa abp Jeremiasza, rozrósł się z początkowych 5 osób do obecnych 35 aktywnych członków, osiągając nowy poziom wokalny, który znacznie przewyższa ten, od którego zaczynał. Młodzi artyści zaprezentowali m.in. Modlitwę Jezusową, Troparion Paschy w różnych językach, Pierwszy Antyfon Paschy i wiele innych utworów, wprowadzając zgromadzonych w głęboką refleksję i modlitwę.

Po występie dzieci, Ks. Igor Habura podkreślił rolę muzyki cerkiewnej w umacnianiu wiary oraz budowaniu wspólnoty. Zaznaczył, jak ważne jest wspieranie działalności chórów dziecięcych, które kształtują duchowość młodych ludzi i wprowadzają ich w bogaty świat cerkiewnej wspólnoty. Jego refleksje były cennym dodatkiem do wydarzenia, ukazującym głębszy sens muzycznych działań.

Następnie, pod dyrekcją lektora Dawida Dubeca, Chór Katedralny wykonał utwory, które wprowadziły zgromadzonych w głęboką modlitwę i kontemplację, takie jak “Plotiju usnuw” czy Zadostojnik Paschy. Wspólny śpiew dzieci, młodzieży i dorosłych pokazał, jak silna i zjednoczona jest nasza wspólnota, gdy wszyscy łączą się w jednym głosie, oddając cześć Zmartwychwstałemu Chrystusowi.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było wspólne wykonanie „Christos Anesti” przez wszystkich członków chóru, co stworzyło niezwykle podniosłą i radosną atmosferę. Na zakończenie Ks. Igor Habura podziękował za obecność i w imieniu Organizatora koncertu, wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji koncertu: dyrygentom, chórzystom, dzieciom, rodzicom oraz wszystkim zaangażowanym osobom. Po zakończeniu koncertu na dzieci czekała niespodzianka – lody, które były miłym zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia.

Koncert był pięknym wydarzeniem artystycznym i świadectwem żywotności naszej wspólnoty, ukazującym, jak ważne jest wspieranie działalności chórów dziecięcych które są przyszłością cerkwi prawosławnej.

Niebawem na kanale będzie dostępny cały koncert do posłuchania! Zasubskrybuj kanał aby otrzymać powiadomienie o dostępnym nagraniu koncertu tutaj

Facebook: https://www.facebook.com/Orthodoxchildrenschoir