Abp Jerzy na Uroczystościach 100-lecia uzyskania autokefalii w Białymstoku

za: www.orthodox.pl, 23.05.2024

W dniach 21-22 maja w białostockiej Katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy, odbyły się uroczystości poświęcone jej patronowi św. Mikołajowi Arcybiskupowi Miry Licejskiej. Tegoroczne święto Katedry połączone zostało z diecezjalnymi obchodami związanymi z jubileuszem 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce, JE Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski. W nabożeństwie uczestniczyli także IE Najprzewielebniejsi: Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy, Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Paisjusz, Arcybiskup Bielski Grzegorz oraz Biskup Supraski Andrzej. Ponadto w świątyni obecni byli zaproszeni goście: rzymskokatolicki metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz przewodnicząca Rady Miasta Białegostoku Katarzyna Jamróz

Tuż przed rozpoczęciem Liturgii Metropolita Sawa dokonał poświęcenia tablicy upamiętniającej 100 lat od uzyskania autokefalii przez Cerkiew w Polsce. Po zakończonej Liturgii sprawowany był molebien podczas którego wznoszone były modlitwy dziękczynne za 100 lat samodzielności administracyjnej Cerkwi w Polsce.

Metropolita Sawa w swoim słowie powiedział m.in., że dziękuje św. Mikołajowi, że może być w dniu dzisiejszym w Białymstoku. Jak podkreślił, wszyscy przeżywamy okres szczególny, okres paschalny, kiedy wspominany niezrozumiałe dla rozumu ludzkiego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to cud na cudami. Bogoczłowiek Jezus dokonał tego, by nastąpiło przymierze upadłego człowieka Adama z Bogiem. Poprzez śmierci Jezusa nastąpiło odnowienie przymierza i nowa łączność ludzkości ze swoim stwórcą Bogiem.

Dziś mamy XXI wiek, kontynuował Metropolita Sawa, różnie pojmujemy Zmartwychwstanie. Ale prawda o jego zmartwychwstaniu będzie trwać, aż do jego powtórnego przyjścia, kiedy nastąpi nowa ziemia i nowe niebo, wtedy kiedy nastąpi zjednoczenie ludzkości i całego kosmosu. Bowiem jesteśmy małym kosmosem, cząstką małego wszechświata i to co dzieje poprzez Zmartwychwstanie Chrystusa ma odbicie w całym kosmosie. (…) W stołecznej świątyni Hagia Sophia jest fresk na którym widnieje wydarzenie jak św. Mikołaj uderza Ariusza w twarz. Jak podkreślił Metropolita Sawa, uderzył symbolicznie w naturę ludzką, która nie chciała zrozumieć co znaczy wcielenie Boga. Czy ktoś wierzy czy też nie wierzy w zmartwychwstanie, Chrystus daje możliwość szczęścia tu na ziemi i tego wiecznego w niebie. Zależne jest to od nas samych. Prawda ta budowała wiele pokoleń i niech utwierdza i nas żyjących w XXI wieku. (…) Nasi przodkowie Wiślanie i Polanie przyjęli obrządek bizantyjski jeszcze wcześniej niż w Kijowie, a święci Bracia Cyryl i Metody przynieśli na naszą ziemię wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa. Ta wiara po dzień dzisiejszy pomimo wielu trudności trwa na naszych ziemiach, także tu na Podlasiu. Zwierzchnik w Cerkwi w Polsce zaapelował do zebranych, aby imię Boże było zawsze wychwalane, a w imieniu Bożym walczyć ze złem, którego obecnie jest bardzo dużo na świecie.

Jak zauważył Metropolita, Cerkiew sama w swej istocie nie ma granic. Jej granice administracyjne powstały jedynie po to, by ułatwić zarządzanie parafami, diecezjami czy metropoliami. Istota Cerkwi zawiera się w słowach Zbawiciela, który powiedział, że tam gdzie dwóch lub trzech będzie zebranych w imię moje tam i Ja będę pośród nich.

Na zakończenie swojej wypowiedzi Metropolita Sawa zwrócił się do gospodarza uroczystości Arcybiskupa Jakuba, dziękując mu za jego trud jako biskupa białostockiego. W uznaniu za jego działalności oraz jubileusz 25-lecia od momentu objęcia tronu biskupów białostockich Metropolita Sawa nagrodził Arcybiskupa Jakub orderem św. Równej Apostołom Marii Magdaleny I stopnia.

W swoim wystąpieniu, Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podkreślił, że długo można mówić o znaczeniu Kościoła Prawosławnego dla polskiej, a w szczególności podlaskiej tradycji i kultury. Jego dziedzictwo jest nierozłącznie zjednoczone z naszą historią. Jego kulturowe bogactwo jest bogactwem naszej ojczyzny. Wojewoda wyraził wdzięczność zgromadzonym tu kapłanom za ich niełatwą i ciężką codzienną posługę, zaś wszystkim wiernym Kościoła prawosławnego– życzyć, by mógł się on stale rozwijać wraz z wolną i niepodległą Polską.

Jubileuszowe życzenia złożył także marszałek Łukasz Prokorym. Podkreślił, że bogactwem województwa podlaskiego jest jego różnorodność narodowa, kulturowa i religijna. Marszałek wyraził radość z powodu tego, że ogromny wkład w realizację tych wartości wnosi społeczność prawosławna naszego regionu. Zapewnił również, że podlaskie jest miejscem, gdzie w pełni mogą być realizowane ekumeniczne wartości.

Rzymskokatolicki Metropolita białostocki wyraził wdzięczność Arcybiskupowi Jakubowi za życzliwość okazaną, gdy przybył do Białegostoku przed dwoma laty, a także za przyjaźń i normalność we wzajemnych relacjach. Z okazji podwójnego jubileuszu życzył Władyce dalszej dobrej współpracy obu Kościołów, gdyż – jak podkreślił jest jeszcze wiele wspólnie do zrobienia. Musimy dać światu przykład jedności i wzajemnego szacunku, wszak tego oczekuje od nas Bóg, a także ludzie. Piszmy więc dalej tę wspaniałą historię Kościoła prawosławnego i katolickiego tu, na Podlasiu – dodał abp Guzdek.

Arcybiskup Jakub serdecznie podziękował przybyłym Hierarchom za wspólną modlitwę, a przybyłym zaproszonym gościom za uczestnictwo w tak ważnym dla białostockiej Cerkwi wydarzeniu.

Cofnij