W niedzielę 10 listopada w dzień liturgicznej pamięci św. Wielkiej Męczennicy Paraskiewy parafia prawosławna w Samborzu obchodziła swoje święto patronalne. Tegoroczne uroczystości były wyjątkowe, gdyż świętowano 70-lecie istnienia parafii.
Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji abpa Jerzego Boską Liturgię sprawowali ks. Igor Habura, ks. Artem Loboda oraz diakon Damian Łuczkowiec. W wypełnionej po brzegi świątyni, którą licznie odwiedzili wierni z okolicznych miejscowości, wychwalano Wszechmogącego Boga, dziękując za wstawiennicto św. Paraskiewy za minione 70 lat Prawosławia w Samborzu. Nabożeństwo modlitewnym śpiewem upiększył chór parafialny pod dyr. Nadii Bazovkin.
Po zakończeniu Boskiej Liturgii procesyjnie okrążono, wyświęconą przez abpa Jerzego w 2018r. świątynię, i na cztery strony świata odczytano Ewangeliczne orędzie Chrystusa.
Następnie w świątyni ks. Igor podziękował wszystkim przybyłym na święto przyjaciołom samborskiej parafii, parafianom, chórowi oraz czcigodnym ojcom, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystości. W imieniu Ordynariusza - Władyki Jerzego, który ze względu na państwowe uroczystości Święta Niepodległości nie mógł być obecny, przekazał najszczersze pozdrowienia i gratulacje doniosłego jubileuszu. Samborscy parafianie natomiast pozdrowili proboszcza z okazji 10 lat jego posługi w Samborzu oraz wypadającego w 2024 r. dziesięciolecia posługi kapłańskiej.
Święto zakończył wspólny posiłek w wiejskiej świetlicy.
Historia samborskiej parafii rozpoczęła się w marcu 1952 r., gdy proboszcz parafii prawosławnej w Jeleniej Górze i administrator parafii w Malczycach ks. prot. Stefan Biegun poinformował metropolitę Makarego, że we wsi Samborz i w sąsiednich miejscowościach w wyniku przesiedleń ludności podczas Akcji Wisła mieszka dość duża liczba Łemków, którzy ze względu na znaczną odległość od najbliższej świątyni prawosławnej nie mogli regularnie uczęszczać na nabożeństwa.
Od tamtej pory rozpoczęto starania o znalezienie miejsca i uzyskanie pozwolenia władz na odprawianie nabożeństw. Po dwóch latach 15 stycznia 1954 r. Urząd do Spraw Wyznań protokołem zdawczo-odbiorczym sformalizował przekazanie prawosławnym poewangelickiej kaplicy znajdującej się zabudowaniach pałacyku we wsi Samborz. Z dokumentów UdSW wynika, iż wygląd przekazywanej kaplicy był następujący “kaplica domowa przy PGR, o dwóch drzwiach i trzech oknach zdekompletowanych, wewnątrz postument ołtarza z obrazem częściowo zdewastowanym”. Staraniem miejscowych wiernych kapliczkę odremontowano i w miarę możliwości przystosowano do sprawowania prawosławnych nabożeństw. Patronką świątyni obrano św. Wielką Męczennicę Paraskiewę, gdyż większość wiernych pochodziła z miejscowości Czyrna gdzie cerkiew była pod takim właśnie wezwaniem.
Pierwszą Liturgię odprawił o. Stefan Biegun 7 kwietnia 1954 r. w dniu święta Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy, obecnych było na niej około 70 osób.