28 sierpnia 2017 roku w dzień Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, parafia prawosławna w Zimnej Wodzie k. Lubina świętowała nie tylko chramowyj prazdnik, ale także jubileusz 70-lecia. Kwadrans przed dziesiątą, przed cerkwią, Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Jerzego Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, wizytującego po raz pierwszy od objęcia diecezji parafię w Zimnej Wodzie, witał na ziemiach historycznie związanych z misją śww. Cyryla i Metodego proboszcz o. prot. Jerzy Malisz wraz z cerkiewnikiem Adamem Cyrkotem i dziećmi, ubranymi w tak świątecznym dniu, obowiązkowo, w łemkowskie stroje. W świątecznej Liturgii wzięli udział duchowni, zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnych władz oraz tłumnie przybyli wierni.
Po liturgii, podczas procesji wokół cerkwi hierarcha poświęcił w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa umieszczoną na ścianie świątyni, z lewej strony wejścia, wykonaną z czarnego granitu tablicę, upamiętniającą 70-lecie założenia parafii. Natomiast przed cerkwią poświęcił przyniesione przez tłumnie przybyłych na uroczystości jubileuszowe parafii w Zimnej Wodzie wiernych, zioła. W języku polskim wyjaśnił też istotę dzisiejszego święta, będącego nieziemskim dowodem pochodzenia chrześcijaństwa. – To święto jest przejściem z ziemskiej wędrówki do niebiańskiej Matki Bożej. (…) Często jesteśmy chorzy na ślepotę duchową, koncentrując się zbytnio nad tym, co przemijające. Nie widzimy tego, co wieczne – mówił. – Tam nie ma ani westchnień, ani choroby, nawet tęsknoty. Jak trudno jest nam zrozumieć, kiedy tracimy kogoś bliskiego(…) To święto przede wszystkim służy rozwijaniu w sobie ogromnych pokładów nadziei na to, że życie tamto jest nieporównywalnie innym, szczęśliwszym, a przede wszystkim nie mającym końca. Kto z nas ucieszyłby się na wiadomość, że umrze? Matka Boża, przepełniona radością, przygotowywała się do odejścia z tego świata. W tym święcie czerpiemy ogromna siłę dla przeżywania tajemnicy życia po śmierci. To święto jest radosne w swej istocie.
Zasłużonym parafianom wręczył odznaczenia cerkiewne. Ordery III stopnia Św. Marii Magdaleny z okazji jubileuszu parafii przyznano: cerkiewnikowi Adamowi Cyrkotowi, najstarszej parafiance, urodzonej w 1920 roku Marii Kuziak, zasłużonemu staroście (dziś w stanie spoczynku) Wasylowi Bodakowi oraz dyrygentowi chóru – Mirosławowi Dziambie.
Parafia w Zimnej Wodzie jest szczególna. Jedna z pierwszych w diecezji wrocławsko-szczecińskiej, założona formalnie w sierpniu 1947 roku przez ks. mitrata Jana Lewiarza dla wiernych przybyłych w ramach Akcji Wisła Ukraińców i Łemków, dwudziestu rodzin z Chełmszczyzny oraz dwudziestu jeden z Bartnego na Łemkowszczyźnie. Wkrótce jej stan wzrósł do stu rodzin. Zachowane tradycje i śpiew, przywiezione z Bartnego, przetrwały do dziś, co można było usłyszeć w trakcie Liturgii. O. Malisz podziękował o. Mirosławowi Cidyle, proboszczowi parafii prawosławnej śww. Kosmy i Damiana w Bartnem, przybyłemu na uroczystości wraz z dwudziestoma parafianami. Parafia w Bartnem stanowi niejako siostrzaną parafię. To do niej z Zimnej Wody i sąsiedniego Liśca (dawniej z niem. Lisi Młyn) po 1956 roku wracali Łemkowie, by na nowo odbudowywać życie religijne w górach.
Tego dnia także trzydziestolecie święceń diakońskich w cerkwi w Zimnej Wodzie obchodził o. mitrat Dariusz Ciołka, proboszcz cerkwi w Kożuchowie i Lipinach. Jemu i wszystkim czcigodnym jubilatom odśpiewano Mnohaja Lita. Na zakończenie uroczystości, wierni tłumnie oczekiwali, by u carskich wrót pokłonić się ikonie Bogarodzicy Poczajowskiej. Przywieziona w latach 30. XX wieku do Bartnego z Poczajowa kopia ikony wraz z wiernymi w 1947 roku trafiła do Zimnej Wody i stanowi bezcenną świętość.
Ciekawa, wpisana w historię Dolnego Śląska, jak i Ziem Odzyskanych jest historia dzisiejszej cerkwi w Zimnej Wodzie (niem. Kaltwasser), niosącej trzy tradycje – rzymskokatolicką, protestancką i prawosławną. Zbudowana na wzniesieniu w poł. XIV wieku pod wezwaniem maryjnym świątynia w 1718 roku stała się protestancką, a w sierpniu 1947 roku prawosławną. Po o. Lewiarzu, jej kolejnymi proboszczami byli oo. Alipiusz Kołodko, Michał Żuk, ihumen Aleksy (późniejszy biskup wrocławsko-szczeciński), Bogdan Sencio, Jan Pietruczyk, a od 1989 roku o. Jerzy Malisz. Dzisiejszą parafię tworzy siedemdziesiąt rodzin, mieszkańców Zimnej Wody i Liśca.
Po jubileuszowych uroczystościach, przed cerkwią na jej uczestników czekała świąteczna agapa, przygotowana przez parafian, którzy również w miejscowej świetlicy spotkali się przy wspólnym stole z wizytującym parafię władyką, duchowieństwem oraz przybyłymi na tę uroczystość gośćmi. Świąteczną i radosną atmosferę spotkania uświetniło wspólne wykonanie kilku łemkowskich pieśni.