Imieniny metropolity Sawy

Krzysztof Szeremeta, 26.01.2019

25 stycznia Cerkiew prawosławna wspomina pamięć św. Sawy, pierwszego arcybiskupa serbskiego. Święty ten jest niebiańskim patronem Jego Eminencji metropolity Sawy.

Tego dnia w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie zebrali się członkowie św. Soboru Biskupów w osobach Ich Ekscelencji arcybiskupów: Abla, Jerzego, Paisjusza, Grzegorza oraz biskupów: Atanazego, Pawła, Andrzeja i Warsonofiusza. Licznie reprezentowane było duchowieństwo, wierni oraz przedstawiciele: parlamentu, władz samorządowych, sił zbrojnych, Służby Więziennej, Prawosławnego Seminarium Duchownego, Polskiej Rady Ekumenicznej, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, prawosławnych monasterów i bractw cerkiewnych.

Świętej Liturgii przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście arcybiskupa horodnickiego Aleksandra /Ukraińska Cerkiew Prawosławna/, biskupa szumperskiego Izajasza /Cerkiew ziem Czeskich i Słowacji/ oraz duchowieństwa z Polski i zza granicy. Po św. Liturgii pod przewodnictwem Solenizanta odsłużono nabożeństwo dziękczynne w intencji zdrowia i długich lat życia Jego Eminencji. Życzenia w imieniu św. Soboru Biskupów złożył arcybiskup Abel podkreślając charyzmę i trud apostolski metropolity widoczne w każdej dziedzinie życia cerkiewnego, zarówno na płaszczyźnie lokalnej, jaki i ogólnoprawosławnej. W imieniu pełni Cerkwi prawosławnej w Polsce arcybiskup Abel życzył, aby Trójjedyny Bóg, dzięki orędownictwu apostoła serbskiego narodu obdarował Jego Eminencję jak najlepszym zdrowiem cielesnym, by przez długie lata mógł kierować Cerkwią w Polsce.

Następnie życzenia w imieniu własnym i lokalnych Cerkwi przekazali arcybiskup Aleksander i biskup Izajasz.

Dziękując za życzenia metropolita Sawa w pierwszej kolejności wyraził wdzięczność Bogu za możliwość sprawowania tego dnia św. Liturgii i świętowania dnia pamięci patrona. Kontynuując Jego Eminencja odniósł się do wspólnej pracy hierarchii, duchowieństwa i wiernych w winnicy Pańskiej, nazywając ją nieustanną pracą, każdego dnia, wymagającą wiele poświęcenia i mądrości. Solenizant zaakcentował konieczność wspólnego wysiłku w duchu nauki Cerkwi oraz tradycji minionych pokoleń. Za tę współpracę Jego Eminencja dziękował biskupom, duchowieństwu i wiernym. Za wsparcie, zrozumienie pomimo różnych doświadczeń dnia codziennego. Następnie hierarcha podziękował przedstawicielom Cerkwi z Czech i Ukrainy, za wspólne sprawowanie Liturgii, życząc sukcesów w pokonywaniu trudności eklezjalnych na Ukrainie.

Słowo Solenizanta zakończyły podziękowania za obecność, pamięć oraz życzenia zebranym Bożego błogosławieństwa każdego dnia, by czynić jak najwięcej dobra.

Cofnij