XVII Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne we Wrocławiu

Anna Rydzanicz, 28.01.2019

W niedzielę, 13 stycznia 2019 roku w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego po raz siedemnasty rozpoczęło się Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne. Koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu chórów związanych z Dzielnicą Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, chórów wrocławskich uczelni, a także artystów spoza Wrocławia, organizowany przez Stowarzyszenie Prawosławne im. Śww. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu od lat przyciąga wrocławian. Również znamienitych gości - hierarchów Kościołów, przedstawicieli władz miasta i województwa, rektorów wrocławskich uczelni, dyplomatów.

Lubomiła Rydzanicz i Jacek Antoni Pierzchała ze Stowarzyszenia Prawosławnego witając gości nawiązali do rocznic, które obchodzić będziemy w 2019 roku. 450-rocznicy Unii Lubelskiej, w wyniku której Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w zasadzie trojga narodów ( Polaków, Litwinów i Rusinów) stała się drugim co do wielkości państwem w Europie, liczącym 60 procent obywateli wyznania prawosławnego. Z tej okazji wyrażono życzenia spotkań i dialogu na niwie ekumenicznej. Zaś z myślą o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej sięgnięto po ekumeniczny przekład Listu do Galatów. - A oto owoców Ducha: miłości, radości, pokoju, wspaniałomyślności, życzliwości, dobroci i wiary życzymy Państwu w 2019 roku!

Arcybiskup wrocławski i szczeciński, Jerzy, rozpoczynając wystapienia dostojników, którzy zechcieli przyjąć patronat nad spotkaniem, podziękował wszystkim za przybycie. Przypomniał, iż mamy właśnie ostatni dzień roku według kalendarza juliańskiego, nazywany Małanką, kiedy to Cerkiew świętuje pamięć św. Melanii Rzymianki. – Ten czas, od Bożego Narodzenia do Chrztu Pańskiego są to święte dni. W języku cerkiewno-słowiańskim - Swiatki. Te piękne, wieczorne chwile, kiedy jeszcze do niedawna ludzie odkładali wszelką pracę i troski, zbierali się wieczorami i śpiewali kolędy i pastorałki, wychwalali narodzonego Jezusa Chrystusa, a my tę tradycję kontynuujemy. Podkreślił też, jak dużą rolę odgrywa wspólne, ekumeniczne świętowanie Bożego Narodzenia i przeżywanie tych świętych dni. Ekscelencja podziękował wszystkim chórom za udział w koncercie. Szczególne podziękowania skierował w stronę organizatora koncertu – Stowarzyszenia Prawosławnego na czele z prezes Lubomiłą Rydzanicz. W imieniu społeczności prawosławnej podziękował za przybycie prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi, który tego wieczoru podzielił swój czas pomiędzy finał WOŚP. Na zakończenie arcybiskup Jerzy życzył wszystkim wspaniałych wrażeń.

Życzę wszystkim pokoju, życzę wszystkim dobra, życzę wszystkim radości. Tego wszystkiego, co Dzieciątko Jezus przynosi, czym obdarowywuje współczesny świat.W zgodzie, miłości, dobroci. Tego wszystkiego wszystkim z całego serca życzę. Szczęść Boże! – mówił metropolita wrocławski ksiądz arcybiskup Józef Kupny, dziękując arcybiskupowi Jerzemu i Stowarzyszeniu Prawosławnemu za zaproszenie. Zwierzchnik Kościoła Rzymskokatolickiego podkreślił, że z uczestnictwo w tych spotkaniach jest dla niego wielką radością i przeżyciem.

Ksiądz biskup Waldemar Pytel, ordynariusz diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego nawiązał do słów Johana Wolfganga Goethego:

Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź. Tam dobrzy ludzie są. Źli ludzie, wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają.

To podsumowanie wieczoru, naszego wspólnego, gdzie chcemy, aby nasze serca były na nowo rozgrzane duchem, miłością poprzez budowanie wzajemnego szacunku, tolerancji, dobroci. Nawiązał do Psalmu 34, który w nadchodzącym roku będzie biblijnym przesłaniem dla luteran. - Szukaj pokoju i dąż do niego, czego Państwu z serca życzę.

Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Adam Jezierski na trzy dni przed koncertem udostepnił większą od Oratorium Marianum, gdzie zwykle odbywają się koncerty, będącą nadal w remoncie, najpiękniejszą Salę Uniwersytetu Wrocławskiego – Aulę Leopoldyńską, by mogła pomieścić więcej uczestników. Przyznał też, że po raz siódmy uczestniczy w spotkaniu. Wskazując na konserwatorskie zdjęcia fresków, zdobiących sklepienia podbalkonowe Leopoldinum, a przedstawiające chóry anielskie, z humorem, podniósł porzeczkę mającym wystąpić artystom. - Żeby nie było później zaskoczenia! – żartował życząc wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
- Byłem rok temu, byłem dwa lata temu, nie mogło mnie zabraknąć dzisiaj – mówił Jacek Sutryk. Zaznaczył, że ten wyjątkowy koncert w jakiś sposób inauguruje jego prezydenturę. – Bardzo się cieszę i gratuluję tego koncertu. Idea ekumenizmu we Wrocławiu doskonale od wieków się rozwija. Jego narzędziami jest modlitwa, ale i dialog. My we Wrocławiu jesteśmy społeczeństwem i modlącym się, i dialogującym, otwartym, tolerancyjnym, życzliwym wobec siebie(…) Zdrowia, radości, miłości i życzliwości – życzył prezydent Wrocławia.

Część koncertową, prowadzoną przez Jacka Muzioła, rozpoczął reprezentant gospodarza, chór „Gaudium” Uniwersytetu Wrocławskiego pod dyrekcja prof. Alana Urbanka. Jaśniejącą gwiazdką wieczoru okazały się dziecięco-młodzieżowe zespoły z Legnicy, kultywujące łemkowskie tradycje muzyczne. Dziesięcioosobowy Łemkowski Zespół Wokalno-Instrumentalny przy Zespole Szkół Muzycznych, prowadzony przez Bogumiłę Kwiatkowską oraz „Kyczerka” – dziecięco-młodzieżowa grupa utworzona przy Łemkowskim Zespole Pieśni i tańca „Kyczera” pod kierownictwem Jerzego Starzyńskiego. Po raz pierwszy publiczności zaprezentowały się działający przy kościele św. Mikołaja chór „Vita Nova” pod dyrekcją Eweliny Krzywki w repertuarze muzyki dawnej, jak również „Ultima” zespół wokalny z Legnicy kierowany przez Jarosława Lewkowa, prezentujący kolędy ukraińskie, rumuńską i polskie. Kolejni wykonawcy to Capella Ecumenica z dyrygentem Adamem Rajczybą, świętujący w tym roku trzydziestolecie, działający przy luterańskiej Świątyni Opatrzności Bożej, który nie opuścił ani jednego Ekumenicznego Spotkania Noworocznego oraz prezentujący wysoki poziom Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiehy-Muzioł. Koncert zakończył Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojskowego „Oktoich” dyrygowany przez ks. Grzegorza Cebulskiego. Ostatnim utworem wieczoru była niezwykle lirycznie wykonana „Ta nasza młodość” z repertuaru Piwnicy pod Baranami.

Na zakończenie zaproszeni goście i organizatorzy tradycyjnie stanęli do pamiątkowej fotografii.

Cofnij