W malowniczo położonym u podnóża Gór Izerskich Zgorzelcu 21 maja br. miejscowa parafia prawosławna obchodziła swe święto.
W dniu pamięci św. ap. i ewangelisty Jana Teologa, jak i świętych Konstantyna i Heleny patronów miejscowej cerkwi (wg kalendarza neojuliańskiego) parafianie oczekiwali pierwszej Boskiej Liturgii pod przewodnictwem swego władyki abp. Jerzego Ordynariusza Diecezji Wrocławsko- Szczecińskiej.
Na ganeczku świątyni w dwóch językach (polskim i rosyjskim) przywitali arcypasterza przedstawiciele rady parafialnej: Aleksandra Veer – starościna i Alexander Molchanov –wicestarosta. W cerkwi ze słowami powitania zwrócił się proboszcz ks. Marek Bonifatiuk. W wypowiedzi podkreślił fakt, że na tej ziemi prawosławie z różnymi przerwami istnieje od 873 roku, kiedy to miejscową ludność serbsko łużycką ochrzcił św. Metody.
Na uroczystości świąteczne do miasta nad Nysą Łużycką przybyli księża: ks. prot. Michał Hryha proboszcz w Jabloncu nad Nysą (Czechy), ks. prot. Lubomir Worhacz proboszcz parafii w Legnicy, ks. prot. Sławomir Sorokanycz proboszcz parafii w Studzionkach, ks. Mariusz Kiślak proboszcz parafii w Wałbrzychu, ks. Tomasz Mędrycki wikariusz parafii w Jeleniej Górze i ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz z wrocławskiej katedry. Nabożeństwo było sprawowane w trzech językach: cerkiewno-słowiańskim, starogreckim i polskim.
Podczas małego wejścia Arcybiskup Jerzy nagrodził prawem noszenia złotego krzyża ks. Mariusza Kiślaka.
Po Boskiej Liturgii, procesji, ze słowem do zebranym zwrócił się abp Jerzy. W swej homilii przypomniał życiorys św. cesarza Konstantyna i jego matki Heleny. Szczególną uwagę zwrócił na trud, jaki obydwoje położyli w szerzenie chrześcijaństwa i rozbudowę Cerkwi Chrystusowej. Ukazał też potrzebę istnienia prawosławnych cerkwi w diasporze, nawet w najdalszych krańcach naszej ojczyzny. Do takich należy niewątpliwie zaliczyć Zgorzelec, gdzie cerkiew położona jest 400 metrów od starówki miasta Görlitz (Niemcy) i 12 km od przejścia granicznego z Czechami w Habarticach.
W języku greckim ordynariusz zwrócił się do miejscowych Greków, którzy byli inicjatorami budowy cerkwi. Następnie głos zabrał proboszcz, który podziękował za przybycie na święto władyce, księżom, zaproszonym gościom i wiernym.
Wśród zaproszonych gości należy wymienić: Mirosława Fiedorowicza - wicestarostę powiatu zgorzeleckiego, Ireneusza Owsika - etatowego członka zarządu powiatu zgorzeleckiego, Radosława Baranowskiego – zastępcę burmistrza Miasta Zgorzelec, Dorotę Baranowską i Nikolaosa Rusketosa - radnych Miasta Zgorzelec, Piotra Machaja – Wójta Gminy Zgorzelec, Wiesława Wypycha - Przewodniczącego Rady Miejskiej w Olsztynie, ppłk. SG Andrzeja Torbicza – komendanta Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu, st. kpt. Artura Czułajewskiego – komendanta Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu wraz z zastępcą - mł. kpt. Grzegorzem Fleszarem, mł. insp. Adama Łachacza - I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu, Wiesława i Franciszka Wurszta - Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Zgorzelcu.
Po duchowej agapie, przybyli na święto zostali ugoszczeni greckimi potrawami przez Nikolaosa Rusketosa w Tawernie „Naoussa”.