Niedziela po święcie Chrztu Pańskiego we Wrocławiu

Ks. Igor Habura, 27.01.2020

26 stycznia w pierwszą Niedzielę po święcie Objawienia nabożeństwom we wrocławskim Soborze Narodzenia Bogurodzicy przewodniczył Ordynariusz diecezji Jego Ekscelencja abp Jerzy. Władyce asystowali ks. mitrat Konstanty Marczyk, protodiakon Mieczysław Oleśniewicz oraz gościnnie przebywający we Wrocławiu o. hierodiakon Damian (Łuczkowiec) z Monasteru św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach.

Podczas nabożeństwa przeczytano dwa przypadające na ten dzień fragmenty Ewangelii:

Czytanie Świętej Ewangelii wg Świętego Apostoła i Ewangelisty Mateusza 4, 12-17

“W owym czasie, gdy Jezus usłyszał, że Jana uwięziono, usunął się do Galilei. I opuściwszy Nazaret, przyszedł i zamieszkał w Kafarnaum, nad morzem, na pograniczu krain Zebulona i Naftalego, aby się wypełniło, co było powiedziane przez proroka Izajasza, mówiącego: Ziemia Zebulona i ziemia Naftalego, wzdłuż drogi morskiej, Zajordanie, Galilea pogan, lud, pogrążony w mroku, ujrzał światłość wielką, i tym, którzy siedzieli w krainie i cieniu śmierci, rozbłysła jasność. Odtąd począł Jezus kazać i mówić: Upamiętajcie się, przybliżyło się bowiem Królestwo Niebios.”

Czytanie Świętej Ewangelii wg Świętego Apostoła i Ewangelisty Łukasza 18, 35-43

“Kiedy zbliżał się do Jerycha, jakiś niewidomy siedział przy drodze i żebrał. Gdy usłyszał, że tłum przeciąga, dowiadywał się, co się dzieje. Powiedzieli mu, że Jezus z Nazaretu przechodzi. Wtedy zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Ci, co szli na przedzie, nastawali na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Jezus przystanął i kazał przyprowadzić go do siebie. A gdy się zbliżył, zapytał go: «Co chcesz, abym ci uczynił?» Odpowiedział: «Panie, żebym przejrzał». Jezus mu odrzekł: «Przejrzyj, twoja wiara cię uzdrowiła». Natychmiast przejrzał i szedł za Nim, wielbiąc Boga. Także cały lud, który to widział, oddał chwałę Bogu.”

W słowie skierowanym do wiernych Władyka nawiązał do historii o ślepcu podkreślając, że to czytanie zwiastuje początek przygotowania do Wielkiego Postu. Mówiąc o postawie ślepca, jego nieustępliwość i wytrwałości w wołaniu o pomoc, abp Jerzy podkreślił, że Bóg jest gotów pomóc człowiekowi w każdej chwili o ile ten sam tego pragnie.

Cofnij