Dziesiąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

za: prawosławnyordynariat.wp.mil.pl, 11.04.2020

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym ówczesny Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Arcybiskup generał dywizji dr Miron (Chodakowski). Ofiarami tragedii byli członkowie delegacji najwyższych szczebli władzy w państwie: Prezydent RP wraz z Małżonką, dowódcy sił zbrojnych RP, duchowieństwo oraz pracownicy instytucji wojskowych i cywilnych, którzy udawali się na obchody 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej.

W dniu dzisiejszym arcybiskup Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy przewodniczył Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów, w wojskowej cerkwi pw. św. Jerzego w Warszawie. Bezpośrednio po niej, w asyście kapelanów sprawował nabożeństwo żałobne – cs. panichidę - w intencji wszystkich ofiar katastrowy smoleńskiej. Podczas celebry Jego Ekscelencja wspominał Ich w modlitwie słowami:

Boże duchów i ciała wszelkiego, który śmierć zdeptałeś, szatana obezwładniłeś i darowałeś życie Twemu światu. Sam Panie daj odpoczynek duszom zmarłym tragicznie w katastrofie samolotu prezydenckiego sług Twoich, w miejscu światłości, w miejscu szczęśliwości, w miejscu pokoju, skąd ucieka boleść, smutek i westchnienie; Przebacz im, jako Dobry i Miłujący człowieka Bóg, wszelki grzech popełniony przez nich słowem, uczynkiem, i myślą, gdyż nie ma człowieka, który by żył i nie zgrzeszył. Ty bowiem Jedyny jesteś bez grzechu, sprawiedliwość Twoja jest sprawiedliwością na wieki, i słowo Twoje jest prawdą. Albowiem Ty jesteś zmartwychwstanie, i życiem, i pokojem zmarłych Twoich sług, wszystkich dzisiaj przez nas wspomnianych Chryste Boże nasz, i Tobie chwałę oddajemy z Ojcem Twoim nie mającym początku, i z Najświętszym, i Dobrym, i Życiodajnym Twoim Duchem, teraz i zawsze i na wieki wieków.

Po nabożeństwie w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, Arcybiskup Jerzy udał się do katedry polowej Wojska Polskiego, gdzie odbyła się modlitwa ekumeniczna z udziałem trzech biskupów. Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego abp. Jerzego Pańkowskiego, bp. polowego WP Józefa Guzdka oraz naczelnego kapelana ewangelickiego bp. Mirosława Woli. Podczas nabożeństwa odczytana została czwarta pieśń z Księgi proroka Izajasza, przez ks. mjr. Łukasza Goduna, zapowiadająca cierpienie, śmierć i chwałę Zbawiciela. Następnie siostra Monika Cecot SAC odśpiewała Psalm 22. Bezpośrednio po wspólnej modlitwie i udzieleniu błogosławieństwa biskupi złożyli znicze pod tablicą smoleńską oraz odwiedzili kryptę, gdzie spoczywają doczesne szczątki bp. gen. bryg. Tadeusz Płoskiego oraz ks. płk Jan Osińskiego, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

W czasie modlitwy modlitwy Wojsko Polskie reprezentował gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa.

tekst: lektor ppor. Tomasz Pieczarka

Zdjecia: Marta Łuksza, ks. płk. Zbigniew Kępa

Cofnij