Arcybiskup Jerzy powołał "Siestryczestwo" przy wrocławskiej katedrze

ks. Igor Habura, 17.09.2020

14 września, dekretem nr 20/2020/A Jego Ekscelencja abp Jerzy powołał “Siestryczestwo” przy katedrze pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu.

Instytucja siestryczestwa jest żeńskim odpowiednikiem bractwa. Bractwa i siestryczestwa są specyficzną formą organizacji cerkiewnej. Powoływane przez lokalnego biskupa i podległe mu, zrzeszają osoby świeckie oraz duchowne dobrowolnie zgromadzone wokół określonej formy działalności. Najczęściej bractwa i siestryczestwa zajmują się szeroko rozumianą działalnością charytatywną i oświatową, są pomocą w funkcjonowaniu parafii, monasterów i miejsc świętych.

W polskiej Cerkwi siestryczestwa działają m.in. przy monasterach w Supraślu, Turkowicach czy Jabłecznej jak również przy parafiach w Warszawie, Białymstoku, Hajnówce i wielu innych miastach.