Renowacja zabytkowej stolarki okiennej we wrocławskiej katedrze

ks. Jarosław Biryłko, 19.09.2020

Z inicjatywy i błogosławieństwa abp. Jerzego ordynariusza diecezji wrocławsko-szczecińskiej rozpoczęły się prace przy renowacji zabytkowej stolarki okiennej wraz z witrażami w cerkwi Katedralnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu.

I etap prac zakłada remont 8 okien, najbardziej zdegradowanych i wymagających podjęcia pilnych prac.

Zadanie będzie realizowane zgodnie z wytycznymi zawartymi w Programie Prac Konserwatorskich autorstwa mgr Sławomira Oleszczuka - Dyplomowanego Konserwatora Dzieł Sztuki i Witrażysty. Podstawowym założeniem jest zachowanie witraży Adama Stalony- Dobrzańskeigo i przede wszystkim zamontowanie prawidłowo wentylowanych oszkleń ochronnych. Zastosowanie szyb bezpiecznych 3.3.1 w nowych oszkleniach ochronnych zapewnią:

*większe bezpieczeństwo przed aktami wandalizmu, użytkowaniem obiektu i innymi mechanicznymi uszkodzeniami

*większą termoizolację w porównaniu ze zwykłymi szybami

*wyciszenie wnętrza

Okna zostaną zdemontowane, podane pracom konserwatorkom zgodnie ze sztuką konserwatorską i pracami opisanymi w programie prac, a następnie ponownie zamontowane i zabezpieczone.

Całkowity koszt zadania przewidziany na ten rok wynosi: 208 880,72 zł. Na ten cel pozyskano środki finansowe w kwocie 200 tys. zł. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MSWiA (Fundusz kościelny), a pozostałą kwotę stanowi wkład własny.

Wszystkich tych, którzy chcieli by wesprzeć wspaniałą inicjatywę przywracania blasku świątyni katedralnej prosimy o wsparcie i wpłaty na:

Parafia Katedralna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy

ul. Św. Mikołaja 40