Ze smutkiem informujemy, że w godzinach popołudniowych 23 września w swej zakonnej celi po długotrwałej chorobie zasnął w Panu archimandryta Tymoteusz.
Ojciec Tymoteusz urodził się 22 stycznia 1933 w ZSRR w rodzinie greckich emigrantów Jerzego i Despiny Sakkas. Familia Sakkas wywodziła się z Pontu, z którego musiała emigrować na skutek czystek jakich na chrześcijanach dopuszczali się Turcy. Rodzina o. Tymoteusza osiedliła się na Krymie, najpierw w Eupatori, a następnie w Sewastopolu. W związku z tym, że rodzice nie chcieli zrzec się greckiego obywatelstwa, byli poddawani szykanom i wywózkom, najpierw w 1938 roku, kiedy Grecy zostali wysiedleni z Eupatori, a następnie w 1944, gdy władze sowieckie wysiedliły ich wszystkich z Krymu. Rodzina o. Tymoteusza została zesłana do Uzbekistanu. Do Grecji rodzina Sakkas po wielu trudach i perypetiach dotarła w 1948 r.
W ojczyźnie młody Tymoteusz już w gimnazjum związał swoje życie z „Bractwem Św. Trójcy”, nad którym opiekę sprawował o. Cherubin (Karambelas). W 1962 roku otrzymał święcenia diakońskie, a rok później ukończył studia teologiczne na Uniwersytet Narodowy im. Kapodistriasa w Atenach. W 1964 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1966 roku został proboszczem cerkwi św. Trójcy w Atenach. W 1980 roku po archimandrycie Ignacym (Pouloupatis) został wybrany przez braci Monasteru Paraklit w Milesi (Attyka) niedaleko Aten na nowego ihumena. Przełożonym klasztoru pozostawał do marca br., gdy zrzekł się tej funkcji z powodu złego stanu zdrowia. Do br. był duchowym opiekunem „Bractwa Św. Trójcy” i dyrektorem „Ruskiego Domu” (Dom Opieki Społecznej) w Atenach.
Dzięki jego staraniom monaster Paraklitu wydawał książki teologiczne w wielu językach, również w jęz. polskim. Za swą pracę na rzecz Cerkwi Prawosławnej wielokrotnie był nagradzany, m.in. w 2011 roku Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny drugiego stopnia nadanym przez Święty Sobór Biskupów PAKP.
Ojciec Tymoteusz kilkakrotnie przebywał w Polsce. Ostatni raz w 2014 roku, gdy uczestniczył w położenia kamienia węgielnego pod budowę cerkwi w Zgorzelcu, której był jednym z inicjatorów. Wielokrotnie gościł w monasterze Paraklitu, hierarchów, duchownych i wiernych naszej Cerkwi w Polsce. Od 2004 roku datuje się współpraca pomiędzy monasterem a Prawosławną Diecezją Wrocławsko – Szczecińską.
Archimandryta Tymoteusz (Sakkas), był mnichem niezwykle skromnym, dobrym i lubiącym pracę. Kapłanem, który sprawował każde nabożeństwo, tak jakby było ono ostatnie w jego życiu. Był człowiekiem modlitwy i świętego życia. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 24 września o godzinie 16:00 w monasterze Paraklitu.
Αἰωνία ἡ μνήμη
Wiecznaja Pamiat