Prace remontowe w cerkwi św. Jerzego w Łobzie

ks. Marcin Prokopiuk, 22.10.2020

15 października w Cerkwi pw. św. Jerzego w Łobzie (zachodniopomorskie) rozpoczęto pierwszy etap prac remontowych polegających na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej.

Kolejnego dnia prac remontowych na zaproszenie miejscowego proboszcza przebieg remontu wizytował ks. prot. mgr Jarosław Biryłko, Diecezjalny Konserwator Zabytków i chociaż nasza cerkiew zabytkiem nie jest to z ramienia Arcybiskupa Jerzego, ks. Jarosław nadzoruje i wspiera swoim doświadczeniem wszystkie remonty na terenie naszej Wrocławsko-Szczecińskiej Diecezji. Łobeska cerkiew usytuowana jest na parterze kamienicy i jest częścią wspólnoty mieszkaniowej. Chociaż została powołana w 1948 r. do dnia dzisiejszego nie były prowadzone w jej wnętrzu większe prace remontowe. Parafialna społeczność Łobza jest kilkuosobową parafią, w większości ludzi starszych, jednakże Ich wkład w życie tutejszej społeczności i rozwoju kultywowania Świętego Prawosławia spowodował podjęcie decyzji o trudnym wyzwaniu. Trudnym ze względu na to, że jesteśmy częścią wspólnoty mieszkaniowej i nasze możliwości o składanie wniosków do Instytucji Państwowych są bardzo ograniczone, bo nie jesteśmy zabytkiem, a większość budynku i przynależnego placu pozostaje częścią wspólną. Nie przeszkadza nam to jednak sprawować św. Liturgii i nieść pomoc tym, którzy tego potrzebują.

Z błogosławieństwem Ordynariusza naszej diecezji abp. Jerzego podjęliśmy próbę odnowienia naszej świątyni. Prac jest ogrom, jednakże wierzymy, że Dobry Bóg wesprze i to dzieło, które przysłuży się prowadzeniu każdego człowieka ku zbawieniu. Jak sądzę tradycją już będzie, jeśli zwrócę się do wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć to przedsięwzięcie o wsparcie finansowe, w czasie, w którym każdy potrzebuje, a nie każdy może dać. Jednakże pamiętajmy drodzy Bracia i Siostry, że każda złotówka wpłacona na konto może dać nawet kilkaset tysięcy złotych, co nawet przerośnie nasze potrzeby remontowe, do czego w sposób szczególny zachęcam. Pieniądze można przekazywać na konto parafii:

Parafia Prawosławna pw. św. Jerzego w Łobzie

73-150 Łobez

PL 38 1240 3871 1111 0010 8890 5953

a zapiski z imionami żywych i naszych zmarłych e-mailem, bądź sms-em:

marcin.prokopiuk@gmail.com

nr tel.: 504-181-651

Wszystkich ofiarodawców i ich bliskich będziemy wspominać podczas każdej Św. Liturgii celebrowanej w naszej skromnej świątyni. Ofiarodawcom życzę błogosławieństwa i przewodnictwa w naszym życiu Zbawiciela Jezusa Chrystusa.