Niedziela XXIV po Pięćdziesiątnicy - święcenia kapłańskie ks. Adama Horbala

ks. Igor Habura, 22.11.2020

W XXIV Niedzielę po Pięćdziesiątnicy Boskiej Liturgii we wrocławskiej katedrze przewodniczył ordynariusz diecezji Jego Ekscelencja abp Jerzy. W trakcie nabożeństwa Władyka udzielił święceń kapłańskich diakonowi Adamowi Horbalowi.

Podczas Liturgii zabrzmiało czytanie św. Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 8, 41-56):

“A oto przyszedł człowiek, imieniem Jair, który był przełożonym synagogi. Upadł Jezusowi do nóg i prosił Go, żeby zaszedł do jego domu. Miał bowiem córkę jedynaczkę, liczącą około dwunastu lat, która była bliska śmierci. Gdy Jezus tam szedł, tłumy napierały na Niego. A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi; całe swe mienie wydała na lekarzy, a żaden nie mógł jej uleczyć. Podeszła z tyłu i dotknęła się frędzli Jego płaszcza, a natychmiast ustał jej upływ krwi. Lecz Jezus zapytał: «Kto się Mnie dotknął?» Gdy wszyscy się wypierali, Piotr powiedział: «Mistrzu, to tłumy zewsząd Cię otaczają i ściskają». Lecz Jezus rzekł: «Ktoś się Mnie dotknął, bo poznałem, że moc wyszła ode Mnie». Wtedy kobieta, widząc, że się nie ukryje, zbliżyła się drżąca i upadłszy przed Nim opowiedziała wobec całego ludu, dlaczego się Go dotknęła i jak natychmiast została uleczona. Jezus rzekł do niej: «Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!» Gdy On jeszcze mówił, przyszedł ktoś z domu przełożonego synagogi i oznajmił: Twoja córka umarła, nie trudź już Nauczyciela! Lecz Jezus, słysząc to, rzekł: «Nie bój się; wierz tylko, a będzie ocalona». Gdy przyszedł do domu, nie pozwolił nikomu wejść z sobą, oprócz Piotra, Jakuba i Jana oraz ojca i matki dziecka. A wszyscy płakali i żałowali jej. Lecz On rzekł: «Nie płaczcie, bo nie umarła, tylko śpi». I wyśmiewali Go, wiedząc, że umarła. On zaś ująwszy ją za rękę rzekł głośno: «Dziewczynko, wstań!» Duch jej powrócił, i zaraz wstała. Polecił też, aby jej dano jeść. Rodzice jej osłupieli ze zdumienia, lecz On przykazał im, żeby nikomu nie mówili o tym, co się stało”

W trakcie Pieśni Cherubinów miały miejsce święcenia kapłańskie. W przeciwieństwie do święceń diakonatu wokół ołtarza wyświęcanego oprowadza nie diakon, lecz najstarszy prezbiter. Po wyświęceniu biskup daje nowemu prezbiterowi cząstkę Ciała Chrystusowego z literami XC ze słowami: “Przyjmij depozyt ten i zachowaj go całym i nienaruszonym do ostatniego twego tchnienia, o który będziesz zapytany w czasie drugiego i strasznego przyjścia Wielkiego Pana Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa”.

Nowo wyświęcony ks. Adam Horbal urodził się 8 marca 1985 r. w Lubinie. W 2005 r. rozpoczął naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie, które ukończył w 2008 r. z tytułem licencjata teologii prawosławnej. 4 grudnia 2008 r. z rąk metr. Sawy przyjął święcenia lektorskie. W 2011 r. zakończył naukę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie uzyskując absolutorium. W 2017 r. wstąpił w związek małżeński z Anastasiyą Zharkovą. Od 2018 r. pełnił posługę lektora i katechety w Parafii Prawosławnej w Legnicy.

Na zakończenie Boskiej Liturgii ze słowem do wiernych oraz o. Adama z matuszką zwrócił się abp Jerzy. Władyka podkreślił wielką radość z nowego duchownego: “Mamy nowego kapłana, a to znaczy, że będzie sprawowana Eucharystia. Jeśli zaś będzie Eucharystia to będzie również życie, a to znaczy, że świat będzie trwał”. Następnie Władyka życzył ks. Adamowi wiele wytrwałości, cierpliwości, pokory i wiary. Jego Ekscelencja podkreślił, że służba kapłana bywa trudna, lecz jeśli będzie właściwie przeżywana to stanie się źródłem wielkiej radości.

Na koniec nabożeństwa ks. Adam udzielił swojego pierwszego kapłańskiego błogosławieństwa wszystkim zebranym wiernym.