Niedziela XXXIV po Pięćdziesiątnicy

ks. Igor Habura, 01.02.2021

W XXXIV Niedzielę po Pięćdziesiątnicy nabożeństwom we wrocławskiej katedrze przewodniczył Jego Ekscelencja abp Jerzy.

W sobotę po zakończeniu całonocnego czuwania wierni i duchowieństwo katedry, na czele z proboszczem ks. mitratem Jerzym Szczurem, złożyli Władyce życzenia z okazji niedawnego jubileuszu 14 lecia chirotonii biskupiej oraz dnia niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji. W swoim słowie o. Jerzy w imieniu całej wspólnoty podziękował Władyce za Jego arcypasterską służbę, życząc wielu sił duchowych oraz fizycznych w dalszej posłudze przed Ołtarzem Najwyższego. Następnie wręczył Władyce komplet utensyliów liturgicznych - kielich oraz diskos. Abp Jerzy dziękując za pamięć i modlitwę zwrócił uwagę, że otrzymany podarunek jest najważniejszym i najpiękniejszym prezentem jaki może otrzymać biskup “te utensylia to podstawowe przedmioty niezbędne do sprawowania Boskiej Liturgii, a tam gdzie sprawowana jest Eucharystia tam jest prawdziwe życie”.

W niedzielę podczas nabożeństwa zabrzmiało czytanie Świętej Ewangelii wg Świętego Apostoła i Ewangelisty Łukasza (18, 18-27):

“W owym czasie Jezusa zapytał pewien zwierzchnik: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij swego ojca i matkę!» On odrzekł: «Od młodości przestrzegałem tego wszystkiego». Jezus słysząc to, rzekł mu: «Jednego ci jeszcze brak: sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie; potem przyjdź i chodź ze Mną». Gdy to usłyszał, mocno się zasmucił, gdyż był bardzo bogaty. Jezus zobaczywszy go [takim] rzekł: «Jak trudno bogatym wejść do królestwa Bożego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego». Zapytali ci, którzy to słyszeli: «Któż więc może być zbawiony?» Jezus odpowiedział: «Co niemożliwe jest u ludzi, możliwe jest u Boga»”

Po wysłuchaniu Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się ks. Igor Habura. Podczas Liturgii tradycyjnie wielu wiernych przystąpiło do misterium spowiedzi i eucharystii. Całość nabożeństw wspaniałym śpiewem upiększył chór katedry pod dyr. Oresta Kuropki.